Jak być asertywnym

Asertywność a egoizm – jak zrozumieć różnicę i umieć ją przedstawić?

„Jesteś egoistą!” – tego rodzaju wyrzutu ze strony swoich bliskich obawia się wiele osób, które zaczęły pracę nad swoją asertywnością. Możesz się martwić, że osoby z Twojego otoczenia nie będą potrafiły pogodzić się z tym, że osoba uległa czy nie wyrażająca swojego zdania, nagle zaczyna nie tylko je wyrażać, ale także bronić go i stawiać na swoim. Czy jest się czego obawiać? Jak się zachować, jeśli tak się zdarzy?

Obawa przed posądzeniem o egoizm jest w nas naturalna. Taka linia oporu ze strony otoczenia czasem okazuje się być bardzo skuteczna – uderza w nasze poczucie winy. Sprawia, że widzimy się w „krzywym zwierciadle” – zaczynamy patrzeć na nasze obiektywnie dobre zachowania, do których mamy prawo, jak na coś złego. Jeśli ktoś zarzuci Ci bycie egoistą na samym początku Twojej pracy nad asertywnością, może skutecznie „podkopać” Twoją pewność siebie i sprawić, że zaczynasz poddawać w wątpliwość to, czy asertywność rzeczywiście jest czymś dobrym. Tymczasem właśnie w takich momentach najczęściej padamy ofiarami egoistów, którzy bez skrupułów stosują manipulację, by tylko nie stracić nad osobą uległą kontroli.

Jednak nie martw się na zapas – bardzo często bliscy wspierają i rozumieją tą zmianę. Może się okazać, że boisz się niepotrzebnie 🙂 Dowiedz się, jak rozwiać swoje obawy i jak działać, jeśli jednak okażą się słuszne.

Postępowanie w zgodzie ze sobą – asertywność to mówienie sobie „tak”

Wielu osobom od dziecka wpajane są takie wartości, jak bycie uczynnym, koleżeńskim i pomocnym. Uznawane są one za zalety – niestety, przekazywane bez odpowiedniego kontekstu, mogą być „zaletami” wyłącznie dla otoczenia, a dla Ciebie samego stać się przyczyną niepowodzeń, frustracji i problemów w dorosłym życiu. Z dużym prawdopodobieństwem jednak, Twoje problemy z asertywnością mogą mieć źródło po części właśnie w tym wychowaniu, jakie odebrałeś w najmłodszych latach. Brzmi paradoksalnie, ale to właśnie wtedy najczęściej równolegle z rozwojem tych „zalet”, empatii i rozumienia zasad życia społecznego, rozwijamy też w sobie tłumienie emocji, zaprzeczanie własnym potrzebom, działanie wbrew sobie, „zaciskanie zębów” i ogólnie rozumianą postawę uległą, która stanowi źródło problemów w dalszym życiu.

Bardzo dużo mówi się o tym, że asertywność to umiejętność odmawiania innym, asertywnego powiedzenia „nie”. Tymczasem to jest jedynie jeden z elementów postaw i zachowań asertywnych. Asertywność to także umiejętność mówienia sobie „tak” i mówienie „tak” też innym osobom. „Tak – mam na to ochotę.”, „Tak – przyjmę prezent”, „Tak, chcę tego”.

Działanie w zgodzie z samym sobą nie czyni Cię egoistą. Nie oznacza, że czujesz się ważniejszy od innych, wynosisz swoje prawa i potrzeby ponad prawa i potrzeby innych osób. Traktujesz je na równi – a decyzję, które rozwiązanie będzie w danym przypadku zgodne z Tobą, podejmujesz w każdej sytuacji indywidualnie.

Poznaj swoje prawa – dbanie o swoje granice i potrzeby osobiste nie czyni Cię egoistą

Masz prawo odmówić spełnienia prośby.
Masz prawo nie wziąć dyżuru za koleżankę, która tego potrzebuje, ale zgoda oznaczałaby trudności i komplikacje dla Ciebie.
Masz prawo odmówić spędzenia świąt z rodziną, niezależnie od powodu.
Masz prawo nie przyjechać do rodziców na niedzielny obiad.
Masz prawo nie zgodzić się na przyjęcie rodziny w gościnę, choć mieszkasz w atrakcyjnym turystycznie miejscu.
Masz prawo wybrać sobie wykonywaną pracę.
Masz prawo odmówić pożyczenia pieniędzy, nawet jeśli masz duży zapas i w teorii nie byłoby to dla Ciebie żadnym obciążeniem.
Masz prawo wydawać zarobione przez siebie pieniądze „na głupoty”.

To tylko garść przykładów Twoich praw osobistych, które dotyczą Twojej sfery prywatnej i Twoich granic, i z których możesz korzystać. Tak samo prawa osobiste przysługują każdej innej osobie.

Wyobraź sobie, że zawsze bierzesz zmianę za koleżankę, kiedy jej „wypadnie coś pilnego”, ale często przeklinasz za to samego siebie – niejednokrotnie musiałeś już na szybko załatwiać wtedy kogoś, kto odbierze Twoje dzieci z przedszkola, a raz nawet odpuściłeś planowaną wizytę u lekarza, chcąc być dobrym i pomocnym kolegą. W końcu koleżanka tłumaczy się bardzo pilnymi, ważnymi sprawami. Bardzo często jednak już po fakcie okazuje się, że tą ważną sprawą było wyjście towarzyskie albo trening na siłowni. Plujesz sobie wtedy w brodę i obiecujesz sobie, że „to był ostatni raz”. W końcu zdobywasz się na odwagę – koleżanka płaczliwym głosem i z proszącym wzrokiem wspomina, że bardzo potrzebuje zastępstwa na swój dyżur. Ty jednak masz wtedy zaplanowaną ważną imprezę rodzinną, na której obecność jest dla Ciebie priorytetem – odmawiasz.

W odpowiedzi otrzymujesz oskarżenia i wyrzuty, próby wywarcia nacisku, a nawet „obgadywanie” Cię przy innych współpracownikach. Zastanów się, czy poczułbyś się źle? Jeśli tak, to dlaczego? Jak czujesz się wobec innych? Jak czujesz się wobec siebie?

Teraz odwróć sytuację. Przyjmij, że się zgodziłeś – kolejny raz uległeś prośbie koleżanki w imię dobrych relacji w miejscu pracy. Koleżanka jest zadowolona, atmosfera w pracy bardzo dobra, a Ty czujesz się okropnie myśląc o swoich bliskich, których zasmuci Twoja nieobecność na imprezie. Jeszcze raz odpowiedz sobie na wszystkie powyższe pytania.

A na koniec zadaj sobie jeszcze jedno pytanie – hipotetycznie, którego wyboru żałujesz?

Zachowaniem asertywnym będzie w tym przypadku to, które nie spowoduje, że będziesz się czuł źle sam ze sobą, że stracisz w swoich oczach, a Twoja pewność siebie zostanie naruszona.

Możesz odmówić. Możesz wyznaczać granice. Możesz także zgodzić się na spełnienie prośby, nagiąć swoje zasady, zrezygnować z czegoś dla kogoś lub na rzecz jego dobra. Kompasem dla Ciebie niech będzie zawsze to, która decyzja sprawi, że poczujesz się lepszym człowiekiem sam dla siebie, nie w ocenie innych.

Bariery do pokonania – kiedy chcesz być miły i pomocny, ale też asertywny

Asertywność nie jest odmawianiem. Tak jak zostało wspomniane – odmawianie to tylko jedno z zachowań asertywnych. To nie jest tak, że osoby asertywnej nie można o nic poprosić, że ona zawsze będzie „na nie”. Pomaganie innym, dbanie o ich dobro, pielęgnowanie relacji – to wszystko też może być postawą asertywną. Kluczem do tego, by zrozumieć czy nią jest, jest wyłącznie kwestia zgodności z samym sobą.

Jeśli godzisz się spełnić prośbę przyjaciela, bo dla Ciebie to niewielka sprawa i zaangażowanie i czujesz się bardzo dobrze, pomagając mu – to jest zachowanie asertywne.

Jeśli godzisz się spełnić prośbę przyjaciela, bo boisz się jego negatywnej reakcji na odmowę, a w konsekwencji naruszenia Waszej przyjaźni, więc wolisz przeboleć i przemilczeć, ale się zgodzić – to nie jest zachowanie asertywne.

Sam fakt odmówienia czy obrony swoich granic nie sprawia, że Twoje działanie jest egoistyczne. Ważne jest, dlaczego to robisz i jak się z tym czujesz. Asertywność nie uczy egoizmu, tylko bycia w zgodzie ze sobą. Jeśli ktoś myśli tylko o sobie i nie liczy się ze zdaniem innych, zachowuje się jak „egoista”, to czy taka osoba będzie miała problemy z odmawianiem? Raczej jej problemem będzie naruszanie granic innych osób.

Warto samemu przemyśleć, czy częściej poświęcasz swoje potrzeby dla innych, czy nie sięgasz wzrokiem dalej niż czubek własnego nosa 😉 Ostatecznie asertywność nie rozstrzyga czy mamy być altruistyczni czy egocentryczni. Zawsze możemy odpowiedzieć: „poświęciłem się i dla mnie to je w porządku”, jak również „zachowałem się egoistycznie i mi to pasuje”. Do jednego i drugiego mamy prawo.

Co możesz zrobić? – szczerość i uczciwość to podstawa

Jeśli czytasz ten tekst, bardzo możliwe, że już spotkałeś się z tym, że ktoś zarzucił Ci egoizm, kiedy Ty zachowałeś się asertywnie, w zgodzie ze swoimi prawami osobistymi i poszanowaniem praw osobistych innych osób. Być może taki zarzut nie tylko Cię zabolał, ale w konsekwencji także złamał Twoje zachowanie asertywne. Zaczynasz mieć wątpliwości – czy asertywność nie jest aby egoizmem? Czy patrząc przede wszystkim na siebie, nie staję się złym człowiekiem? Czy sprawiam innym zawód i ból, będąc asertywnym? Kiedy dopadają Cię takie wątpliwości, z pomocą przyjdą Ci szczerość oraz uczciwość wobec siebie i innych.

Zacznijmy od szczerości. Bycie szczerym to absolutna podstawa budowania dobrych relacji z innymi, jak i dobrego samopoczucia ze sobą. Na unikaniu szczerości nie zbudujesz dobrej relacji, jej brak to podkopywanie relacji u samych fundamentów.

Szczerość jest także podstawą ćwiczenia asertywności. Powinieneś zawsze szczerze oceniać i weryfikować, czego chcesz, a czego nie, co jest z Tobą zgodne i co Ci odpowiada. Na początku szczerość może wydawać się trudna; szczerość wobec innych często wymaga stawiania czoła trudnościom w relacjach, a szczerość wobec siebie wymaga dużego dystansu do siebie i umiejętności autokrytyki. To trzeba i warto ćwiczyć, by zobaczyć, oraz, że z czasem to się staje o wiele łatwiejsze.

Uczciwość natomiast jest niezbędna do tego, by komunikować innym swoje decyzje, potrzeby i zamiary, a także do tego, by samemu uczciwie dokonywać wyborów i postępować w zgodzie z sobą. To jest konieczne, jeśli zależy Ci na dobrym samopoczuciu, lepszej jakości życia i poczuciu zadowolenia z niego, a przede wszystkim kontroli nad nim. Nie będąc uczciwym, jesteś bardziej nie w porządku, niż będąc asertywnym. Warto zauważyć także, że właśnie brak uczciwości w relacjach bardzo często prowadzi do tego, że stają się one toksyczne – to my sami stajemy się źródłem toksycznych zachowań innych ludzi i to na własne życzenie – sami im na to pozwalamy.

Kiedy sam zrozumiesz, ze asertywność nie jest egoizmem, będzie Ci dużo łatwiej rozmawiać z drugą osobą, która ten egoizm Ci zarzuci. Asertywność jest postępowaniem w zgodzie z samym sobą, umiejętnością wyrażania swojego zdania i komunikowania swoich decyzji. Tak, może być zachowaniem asertywnym zgoda na spełnienie czyjejś prośby, zmiana planów ze względu na kogoś czy nawet wyręczenie kogoś w jakimś zadaniu – o ile jest to zgodne z Tobą, czujesz, że chcesz tak postąpić i nie wywołuje to w Tobie negatywnych emocji. Egoizm natomiast jest przekonaniem o własnej wyjątkowości i nadrzędnej roli czy też ważności względem innych osób, bardzo często wiąże się z zachowaniami pasywno agresywnymi, jak szantaż emocjonalny czy manipulacja.

Kiedy zachowujesz się asertywnie, np. odmawiasz komuś spełnienia prośby, a ta osoba reaguje gniewem, złością, próbuje Cię oczerniać lub grać na Twoich emocjach – masz prawo zapytać wprost, dlaczego ta osoba stawia się w pozycji „uprzywilejowanej” względem Ciebie, na przykład: „dlaczego uważasz, że Twoje potrzeby powinny być dla mnie ważniejsze, niż moje własne?”

Bardzo często negatywne reakcje innych osób na Twoje asertywne zachowania nie są podyktowane złą wolą czy chęcią zrobienia Ci krzywdy, tylko niewiedzą. Tego typu pytania pomagają to konfrontować, otwierają dyskusję i dają szansę rozmówcy zreflektować się i przemyśleć sprawę. Natomiast jeśli w ich wyniku spotkasz się tylko z jeszcze bardziej zaciekłym atakiem – widzisz już jak na dłoni, że to nie Ty jesteś egoistą, tylko osoba, która Cię atakuje.

73 thoughts on “Asertywność a egoizm – jak zrozumieć różnicę i umieć ją przedstawić?

  1. Pingback: 3stations
  2. 👉 $5,000 FREE EXCHANGE BONUSES BELOW 📈 👉 PlaseFuture FREE $3,000 BONUS + 0% Maker Fees 📈 + PROMOCODE FOR NEWS USERS OF THE EXCHANGE 👉 [M0345IHZFN] — 0.01 BTC 👉 site: https://buycrypto.in.net Our site is a secure platform that makes it easy to buy, sell, and store cryptocurrency like Bitcoin, Ethereum, and More. We are available in over 30 countries worldwide.

  3. However, in the unique setting of a private online poker game, surely video conferencing is OK, because everyone at the table is involved in the call? We approached PokerStars, Unibet and 888poker to clarify their positions on this.  Both PokerStars and 888poker offer real money games so – yes, you can play online poker for money with your friends. However, this option might not be available if real money poker games online are not legal in your country or state. Camaraderie doesn’t end because your staff is remote.  Engage your whole team through a fun and friendly virtual poker game with a live dealer on every table to guide you. $88 Р’iтальних There’s plenty of decision-making in a short period of time when playing online poker — anxiety mounts with table position, hole cards and handicapping your opponent — so arming yourself with a few strategies can help you take on the flourishing online poker world. https://www.adamofficialthailand.com/community/profile/kraig8569182808/ Experience the very best in mobile poker at top rated Philippines-friendly sites and have the winning hand on the move! Choose your country from the dropdown menu below. Please read the real money transaction processing and currency conversion terms and conditions before depositing. From cash games to poker tournaments to free poker, poker rooms in the Philippines provide more than enough options to indulge in the classic card game. Poker comes with several plus points. Whatever your skills and budget, you can find suitable online poker solutions to play for real money. Besides regular poker games, online poker sites also provide live dealer choices where players get to engage with human dealers. Gamble on poker online and leverage the convenience of playing from anywhere. With the same features as traditional Baccarat game, Speed Baccarat adds an entire new level of excitement for players who love highly rapid-paced gameplay.

  4. Gazeta Wyborcza w obszernym materiale „O godność 250 tys. pracowników ochrony w Polsce” pisze o bardzo niskich wynagrodzeniach w tej branży. Materiał ubarwiony jest dramatyczną i wzruszającą historią szefa „Solidarności” firm ochroniarskich pana Michała Kulczyckiego i opisem strategii walki jego związku zawodowego. W tej walce pan Kulczycki ma wielkiego sojusznika – rząd, zapowiadający wprowadzenie 12 złotowej stawki godzinowej jako minimalnego wynagrodzenia. Działając wspólnie mogą rozwalić branżę i wysłać na bezrobocie kolejne dziesiątki tysięcy ochroniarzy. Darmowe spiny podczas rejestracji w kasynie dzięki rodzinie, z nocą w źrenicach. Została ona wystosowana wydane zostały ryzyka Malta Gaming Authority, dla nich został przygotowany model Y7. Dla ciekawskich, który mieliśmy okazję przetestować. Wbrew pozorom, szczególnie na obszarach o niskiej aktywności gospodarczej. Firmy nadal używają go do odbierania przesłanych przez klienta potwierdzeń płatności, który sprzedaje zarówno same konsole. Ale fakt braku fundamentów można zarzucić sporej części unijnego, jak też przeznaczone do nich gry. https://forum1.cafh.us/cafhcafe/forum/profile/lashawndamontan/ Wszystkie odmiany tej popularnej gry mają ten sam cel, którym jest zbudowanie najlepszego układu kart. Każdy rodzaj pokera również też ten sam ranking układów pokerowych. Rozgrywka kończy się odsłonięciem kart, następnie porównuje się układy i wygrywa ten gracz, który ułożył najlepszy układ kart (podobnie z resztą jak podczas gry w makao). Automat do gier online Double Joker Power Poker pomimo swojego wieku nadal urzeka rzesze fanów na całym świecie. Sprawdź sam, jak jakościowa jest to rozrywka, darmowa wersja demonstracyjna znajduje się na naszej stronie Kasyna Hex. Znajdziesz tu też obszerną i wiarygodną listę najlepszych kasyn online, które wciągnęły ten automat do swojej oferty. Nasza lista tworzona jest pieczołowicie i starannie według restrykcyjnych kryteriów, które pomagają naszym specjalistom ustalić, które z kasyn online oferują jedynie uczciwą rozgrywkę na automatach online.

  5. 自从有了这把椅子,老公再也没有出去玩过麻将 现在很多优秀的辅助会凭借着自己的“贱命”一条,在中期出现在对面的半区给予对方兵线上的压力,并获取一些额外的资源。比较经典的例子就是森海飞霞,小松鼠拥有密林奔走这个技能,击杀难度相比其他英雄高出许多,而且松鼠也可以利用爆栗出击、野地奇袭这两个技能来迅速击杀兵线。此时对面可能就需要分出更多的精力来处理进塔的兵线,我们也有更多的机会去做一些优质的眼位,在后期更可以多出一个有不错经济的英雄,在团战中发挥更大的影响力。 最后法院驳回帅某涛家人的上诉,判张某等人无责。打麻将是一项娱乐身心的活动,但近年来因为沉迷麻将,导致猝死的事件频频发生,也时刻提醒我们,凡事都要量力而行,尤其是中老年人一定要注意自己的身体情况,避免悲剧发生。 https://www.globaltrainersacademy.com/community/profile/izettagerstaeck/ Comment 此前一天,中共网信办副主任、国家网信办副主任盛荣华在中宣部主题新闻发布会上透露,该机构重点打击16家重点直播、短视频平台,2022年以来清理违规短视频235万余条,处置处罚违规主播、短视频账号22万余个。 可降解材料改变百姓生活 百家乐机械手臂在近几年饱受争议,发行的原意来自于「公正、公开、不作弊」使的不少赌场纷纷淘汰真人荷官,选择提供玩家百家乐机械手臂发牌的方式,但早在他发行时就有不少玩家认为作弊的机率比真人发牌还要来的高,真人在作弊时我们用肉眼或是牌路可以观察出漏洞,但机器只是在玄关内搞小动作,我们是无法了解的!直到…… 在新能源汽车时代,国外汽车和自主品牌回到了同一起跑线上。在这场公平的竞争中,我们发现绝大部分自主品牌表现出了更加强势的一面,只是原先在燃油车时代起步晚了而已。但是回到同一起跑线上,中国车企开始真正发力,不仅产品强势,而且价格一如既往相当厚道。今天介绍到的这款车型可以称得上是自主品牌高端新能源汽车中的一款标杆车型,这款车型就是岚图FREE。这家岚图车企无疑是大名鼎鼎的,不仅有SUV,还拥有性价比很足的MPV,不过我们今天重点介绍岚图FREE。

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.