Jak być asertywnym

Jak asertywnie odmówić komuś bliskiemu?

Mówienie „nie” jest o wiele trudniejsze, kiedy stajemy w obliczu konieczności odmówienia czegoś osobie bliskiej, komuś kogo kochamy lub bardzo lubimy i łączy nas z tą osobą silna więź. Tylko w takiej sytuacji pojawia się w nas wiele obaw, wątpliwości i wahań, których w ogóle nie mamy odmawiając komuś innemu. Jak sobie radzić z odmawianiem bliskiej osobie i nauczyć się asertywnie mówić „nie”, kiedy czujemy trudne emocje?

Dlaczego tak trudno odmówić bliskiej osobie?

Odmawianie komuś nie należy do przyjemności. Odmawiając, spodziewamy się negatywnej reakcji, trudnych emocji, nawet złości czy wyrzutów, albo wpędzania nas w poczucie winy – i nierzadko mamy rację. Czasem wtedy myślimy sobie „trzeba było się zgodzić dla świętego spokoju”. To błąd – w ten sposób stawiamy kolejne kroki w kierunku czekającej na każdego z nas pułapki, jaką jest życie „na tak” z innymi, a „na nie” z samym sobą. A to prosta droga do życia w nieszczęściu.

Odmówić jest trudno, bo nie lubimy narażać się na trudne reakcje i emocje drugiej osoby, a zwłaszcza eksponować się na takie reakcje osoby bliskiej. Co ciekawe, często to właśnie najbliższym musimy odmawiać najczęściej – bo to bliscy najczęściej mają wobec nas oczekiwania, mają do nas prośby czy „dobrze nam radzą” i spodziewają się zastosowania do ich rad. I tak naprawdę im szybciej zaczniemy trenować umiejętność asertywnego odmawiania, wyznaczania i obrony własnych granic, tym lepiej poukładamy sobie relacje z bliskimi, opierając je na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, otwartości na drugą osobę.

Najtrudniej jest wtedy, kiedy przez lata żyjemy „w zgodzie” z kimś bliskim, ale kosztuje nas to wchodzenie w konflikt z samym sobą. W pewnym momencie czujemy, że nie zgodzimy się już na nic więcej dla tej osoby, że już dłużej nie wytrzymamy. Stajemy w obliczu wielkiego wyzwania, jakim jest konieczność powiedzenia „nie”, kiedy przyzwyczailiśmy kogoś do tego, że zawsze mówimy „tak”. To się będzie wiązało z trudnymi emocjami, zarówno naszymi, jak i drugiej strony. W przypadku asertywnego odmawiania, zwłaszcza komuś bliskiemu, kluczem do właściwego przejścia danej sytuacji jest rozumienie emocji i empatia.

Umiejętność rozpoznawania i przeżywania emocji

Asertywne odmówieni komuś bliskiemu, w zależności od danej sytuacji, dotychczasowego przebiegu relacji i jej charakteru, może wiązać się z trudnymi, gwałtownymi emocjami i okazać się niełatwym doświadczeniem. Kluczem do tego, by odpowiednio to poukładać i nauczyć się stosować asertywność w odmowie wobec kogoś bliskiego jest zrozumienie nie tylko swoich emocji, ale również empatyczne myślenie, które pozwoli nam zrozumieć, co czuje lub może poczuć druga osoba.

Przykładowo; jeśli zawsze bez cienia wątpliwości z uśmiechem zgadzaliśmy się z kimś lub spełnialiśmy jego prośbę (na przykład: prośbę syna i synowej o popilnowanie kilkuletniego dziecka, zgodę na narzucenie przez teściową sposobu spędzania świąt itp.), to z dużym prawdopodobieństwem nie możemy liczyć na to, że po usłyszeniu naszej odmowy ta osoba zareaguje spokojem i zrozumieniem. Pojawi się w niej bunt wobec takiego rozwoju sytuacji, zaburzy się jego jasny i utarty schemat, stanie się coś niespodziewanego i niepożądanego przez tą osobę. Pojawią się wtedy negatywne emocje. Warto pamiętać też o tym, że nawet jeśli już od dłuższego czasu „zbieramy się w sobie”, by w końcu komuś powiedzieć „nie” i jesteśmy na to coraz bardziej gotowi, to bynajmniej nie oznacza, że druga strona też czuje nadciągającą falę oporu. Najpewniej żyje w błogiej nieświadomości, że coś jest nie tak – w końcu została przyzwyczajona do tego, że dzieje się po jej myśli i dostaje czego chce. Najczęściej sami do tego doprowadziliśmy.

Rozumiejąc to, będziemy w stanie lepiej rozumieć całość sytuacji, spojrzeć na nią szerzej. Dzięki temu będziemy mogli lepiej przygotować sobie grunt pod trudną rozmowę, a przede wszystkim uspokoić własne emocje.

Szykując się do asertywnej odmowy komuś bliskiemu, przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by przyjąć i zaakceptować własne trudne i negatywne emocje, i je odpowiednio ułożyć – nie dawać im kontroli nad sytuacją, nie przekazywać im władzy nad nami. Z drugiej strony, powinniśmy zadbać o tą drugą osobę – być świadomym możliwych reakcji, przygotować się na nie, ale także odpowiednio zaplanować okoliczności rozmowy. Warto też robić to małymi krokami – asertywne odmawianie zacząć ćwiczyć na sprawach błahych, drobnych. Oswajać siebie z odmawianiem, ale i bliską osobę z tym, że jej odmawiamy.

Czy warto odmawiać wiedząc, że kogoś zranimy?

Tak, jeśli jest to zgodne z naszym wnętrzem, z tym co naprawdę myślimy i czujemy. Jeśli wiemy, że odmawiając komuś możemy zranić jego, ale będziemy całkowicie zgodni ze sobą, to warto to zrobić i stawić czoła skutkom tej odmowy.

Pamiętajmy, że nie odpowiadamy za czyjeś uczucia. Jeśli na przykład odmówimy komuś pożyczenia pieniędzy lub nie zgodzimy się zająć jego dziećmi, bo mamy inne plany, oczywiście możemy się spotkać ze złością lub smutkiem osoby, której odmówiliśmy – ale przecież nie jesteśmy temu winni.

Jeżeli natomiast wiemy, że zgadzając się z kimś, zranimy samych siebie i będziemy się czuć z naszym postępowaniem źle, to w konsekwencji zaszkodzimy i sobie, i tej relacji – z biegiem czasu zaczniemy podświadomie czuć żal wobec osoby, która nas „zmusiła” do takich a nie innych decyzji. Będziemy przenosić na nią odpowiedzialność za to, że nie czujemy się szczęśliwi. Próbując zatem zadbać o to, by nie naruszać relacji „tu i teraz” i nie wchodzić w żaden konflikt, tak naprawdę naruszamy ją dużo głębiej i możemy jej dużo bardziej zaszkodzić.

Warto jednak zadbać o relacje, na którym nam zależy – wiadomo, że tego chcemy. Można to zrobić na przykład stosując komunikaty podtrzymujący relacje, typu: „zależy mi na tobie, jednak na to się nie zgodzę”, „tego nie zrobię, chociaż jesteś dla mnie ważny” i tym podobne. Chodzi o to, by zakomunikować bliskiej osobie w jasny sposób, że nasza odmowa nie jest podyktowana chęcią skrzywdzenia ich. Po prostu mamy prawo do swoich planów, przestrzeni i decyzji i postępowania w zgodzie z nimi.

Sztuka pozostawania w zgodzie z samym sobą

Chcesz pozostawać w zgodzie ze swoimi bliskimi, z tymi których kochasz. Nie chcesz wchodzić z nimi w konflikty, walczyć, obrażać się na siebie i naruszać łączącą Was więź. To dążenie jest całkowicie naturalne i po części wiąże się też z podstawową potrzebą bezpieczeństwa i przynależności. Ale co jeśli unikanie konfliktu z kimś bliskim prowadzi nas nie uchronie do konfliktu z samym sobą?

Mało kto bez świadomości tego, jakie spustoszenie potrafi w życiu wyrządzić brak asertywności i lekceważenie własnego „ja”, w pełni rozumie dlaczego życie w zgodzie z samym sobą jest priorytetem nad życiem w zgodzie z innymi, nawet bardzo bliskimi ludźmi. Konflikt wewnętrzy z czasem zjada człowieka od środka; to on często powoduje, że osoba pozornie szczęśliwa „z zewnątrz” w środku tak naprawdę rozsypuje się i walczy ze sobą, może nawet przechodzić stany depresyjne i zmagać się z różnymi innymi, bardzo poważnymi problemami. Brak zrozumienia ze strony otoczenia tylko pogłębia jej poczucie izolacji i osamotnienia. „Masz tak dobrze i jeszcze ci źle” – dla osoby żyjącej w konflikcie wewnętrznym tego typu słowa są szczególnie raniące. Wiele z tych osób wpadło w pułapkę, którą sami na siebie zastawili – pułapkę braku asertywności wobec bliskich osób i życia dla zadowalania innych. Pozostawanie w tej pułapce może mieć opłakane skutki, finalnie więżąc człowieka w poczuciu nieszczęścia i braku nadziei.

Brak asertywności wobec bliskich osób, w tym umiejętności asertywnego odmawiania im, jest prostą drogą do nieszczęśliwego życia, poczucia braku kontroli nad swoim życiem, a nawet wrażenia, że się je zmarnowało. Początki są bardzo niewinne – tłumaczymy sami sobie brak asertywności na różne sposoby, poświęcając ją w imię dbania o komfort i zadowolenie innych. W konsekwencji podejmujemy nawet kluczowe, życiowe decyzje nie w zgodzie ze sobą, a zgodnie z życzeniem innych. Mówimy sobie „tak będzie lepiej” – a potem wcale nie jest lepiej, a spełnienie życiowe nie przychodzi. Lata mijają, a my nadal czujemy, że coś nas omija, ucieka, że życie nam przelatuje przez palce. Bardzo często źródłem tego jest to, że nie żyjemy w zgodzie z samym sobą.

Zrozumienie tego jest niezwykle istotne dla szczęśliwego i spełnionego życia. Nie będziemy w stanie czuć się szczęśliwymi żyjąc w wewnętrzym konflikcie. Żeby żyć w zgodzie z samym sobą i powiedzieć sobie „tak”, czasem nie ma innego wyjścia, jak powiedzieć innej osobie „nie”. Dlatego asertywne odmawianie jest ogromnie ważną umiejętnością, której ćwiczenia nigdy nie powinniśmy zaniedbywać.

241 thoughts on “Jak asertywnie odmówić komuś bliskiemu?

 1. поведники дом отдыха клязьма гостиница в курчатове
  благодать кисловодск гостиницы ржева тверской области цены медовые водопады гостиница
  пансионаты дагомыс лагуна крым песчаное отель в гаграх

 2. санаторий карагай цены санаторий кирова сочи официальный сайт
  отдых в крыму летом 2022 гостевые дома онега хабаровск гостиница фрунзенец база отдыха
  сан марино в анапе санатории московской области цены на 2021 год солнечный берег чувашия отзывы 2021

 3. арпат крым курорт дивноморское
  санатории подмосковья недорого цены гостиницы сланцы татьяна прованс звенигород официальный
  санатории города сочи пансионат в лазаревском с питанием храм нерукотворного образа сочи

 4. евпатория гостиница украина цены курортные санатории
  санатории с радоновыми ваннами в пятигорске бетта мо рф отель сан марко анапа
  санаторий вороново московская область официальный сайт интер сухум хостел на белорусской москва

 5. мини отели на авиамоторной адлер недорогие отели
  санаторий подмосковный пер горького 18 отель мэрайя крым
  турфирма домашний отдых москва официальный сайт экодом адлер гостиница венев гостиницы цены

 6. кабардинка санатории и пансионаты цены oka spa resort
  москва маринс парк отель абзаково бунгало club гостиница отель астер ульяновск
  отель альмира в адлере фгау санаторий фссп россии зеленая долина клиника сан симферополь отзывы

 7. гостиница околица ижевск спа курорты
  спа отель в спб грин парк кисловодск официальный отель европа официальный сайт
  набережная витязево кисловодск пансионат факел санатории гурзуф

 8. пансионат красная гвоздика шведский стол казань
  подмосковные курорты меридиан владивосток детские санатории анапы
  гостиница парк отель краснодар гостиницы саяногорск отдых в сочи санаторий

 9. карта белоруссии с санаториями лоо санаторий горный воздух
  санатории для многодетных семей рыбинск крестовая 120 санатории белоруссия
  вешенская гостиница дон шишки екатеринбург domina новосибирск

 10. матрешка плаза санаторий хостел томск дешево
  пансионат в адлере с бассейном и питанием marine park hotel нижний новгород клиника карелия
  дивноморье белгород веретено гостевой дом у озера калининград

 11. отдых в гагры отель ла мелия анапа отзывы
  сукко пансионат санаторий кивач в карелии официальный сайт санаторий руно пятигорск официальный
  санатории ташкента официальный сайт авто на дром ру в горячем ключе отели с бассейном в калуге

 12. гостиница красноармейск московская область пансионат литфонд
  сибирь санаторий официальный сайт дом отдыха тетьково геленджик турбаза
  горящие туры в краснодарский край ванна йодобромная жемчужная ольгинка санатории

 13. австрийский дворик санкт петербург расписание электричек москва 3 ашукинская
  оздоровительные туры елец отели и гостиницы бассейн зеленая роща уфа
  трускавец где находится в какой области анапа витязево гостиница валентина букинг ком краснодар отели

 14. альфа отель анапа санаторий истра официальный сайт
  санаторий лесной в железноводске официальный сайт пансионат морской алушта гостиница томь владивосток
  спа ливадийский ялта отзывы пансионат коралл адлер отзывы санаторий россия ялта отзывы 2021

 15. all inclusive holidays in cancun
  cancun mexico adults only all inclusive
  2 bedroom suites cancun all inclusive

 16. all inclusives in cancun
  best all inclusive resort in cancun for families
  vacations packages all inclusive cancun

 17. best inclusive resort in cancun
  5 star adults only all inclusive resorts cancun
  cancun all inclusive resorts for family of 5

 18. For my thesis, I consulted a lot of information, read your article made me feel a lot, benefited me a lot from it, thank you for your help. Thanks!

 19. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or
  blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
  Reading this information So i am satisfied to express that I’ve an incredibly just right
  uncanny feeling I found out just what I needed.
  I such a lot without a doubt will make certain to do not fail to remember this website and give it a glance regularly.

 20. Good post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Kudos!

 21. This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article!

 22. Thank you for the auspicious writeup. It actually used to be a leisure account it. Glance complex to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 23. I don’t even know the way I ended up here, however I assumed this publish used to be good. I don’t recognise who you’re however definitely you are going to a famous blogger in case you are not already. Cheers!

 24. Hi there, I found your web site via Google at the same time as searching for a similar matter, your site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 25. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 26. My family members always say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting knowledge every day by reading such nice articles.

 27. If some one desires to be updated with most up-to-date technologies after that he must be go to see this website and be up to date every day.

 28. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 29. Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to take into account of. I say to you, I definitely get irked even as folks consider concerns that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 30. I enjoy, cause I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 31. Hey! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 32. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your website. It looks like some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 33. I will right away grab your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognize so that I may just subscribe. Thanks.

 34. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 35. Awesome website you have here but I was wanting to know if you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get responses from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!

 36. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 37. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 38. You can definitely see your expertise in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 39. Hey! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 40. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 41. Hello! I’ve been following your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!

 42. I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

 43. I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

 44. Howdy! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 45. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 46. Takipçi Satın Almak artık çok kolay, tek yapmanız gerek profilinizin kullanıcı adını yazmak. Hemen diğer profillerin arasından sıyrılın ve fenomenliğe adımınızı …

 47. Takipçi Satın Almak artık çok kolay, tek yapmanız gerek profilinizin kullanıcı adını yazmak. Hemen diğer profillerin arasından sıyrılın ve fenomenliğe adımınızı …

 48. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 49. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 50. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 51. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 52. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 53. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 54. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 55. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 56. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 57. Takipçi Satın Almak artık çok kolay, tek yapmanız gerek profilinizin kullanıcı adını yazmak. Hemen diğer profillerin arasından sıyrılın ve fenomenliğe adımınızı …

 58. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 59. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 60. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 61. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 62. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 63. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 64. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 65. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 66. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 67. Takipçi Satın Almak artık çok kolay, tek yapmanız gerek profilinizin kullanıcı adını yazmak. Hemen diğer profillerin arasından sıyrılın ve fenomenliğe adımınızı …

 68. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 69. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 70. Takipçi Satın Almak artık çok kolay, tek yapmanız gerek profilinizin kullanıcı adını yazmak. Hemen diğer profillerin arasından sıyrılın ve fenomenliğe adımınızı …

 71. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 72. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 73. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 74. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 75. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 76. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 77. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 78. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 79. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 80. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 81. Takipçi Satın Almak artık çok kolay, tek yapmanız gerek profilinizin kullanıcı adını yazmak. Hemen diğer profillerin arasından sıyrılın ve fenomenliğe adımınızı …

 82. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 83. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 84. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 85. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 86. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 87. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 88. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 89. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 90. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 91. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 92. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 93. Takipçi Satın Almak artık çok kolay, tek yapmanız gerek profilinizin kullanıcı adını yazmak. Hemen diğer profillerin arasından sıyrılın ve fenomenliğe adımınızı …

 94. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 95. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 96. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 97. Takipçi Satın Almak artık çok kolay, tek yapmanız gerek profilinizin kullanıcı adını yazmak. Hemen diğer profillerin arasından sıyrılın ve fenomenliğe adımınızı …

 98. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 99. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 100. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 101. Takipçi Satın Almak artık çok kolay, tek yapmanız gerek profilinizin kullanıcı adını yazmak. Hemen diğer profillerin arasından sıyrılın ve fenomenliğe adımınızı …

 102. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 103. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 104. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 105. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 106. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 107. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 108. Takipçi Satın Almak artık çok kolay, tek yapmanız gerek profilinizin kullanıcı adını yazmak. Hemen diğer profillerin arasından sıyrılın ve fenomenliğe adımınızı …

 109. Instagram takipçi satın al hizmetiyle güvenilir ve faturalı bir şekilde takipçi sayınızı arttırın. Türkiye’nin 1 numaralı servisi.

 110. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 111. Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz.

 112. SATIN AL. INSTAGRAM PAKETLERİ. 2.500 Düşmeyen Takipçi. 0 Düşme Garantili; Anlık Başlar; Şifreniz İstenmez; 3D Güvenli Ödeme. 189.90₺. SATIN AL.

 113. En ucuz Instagram takipçi satın al seçeneği ile hesabınız etkileşimin doruklarına ulaşacaktır. Sosyal medya hesaplarınız için alacağınız paketleri mobil …

 114. Takipci.com.tr: Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz: gram satın al

 115. Takipci.com.tr: Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz: gram satın al

 116. Takipci.com.tr: Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz: takı satın al

 117. Takipci.com.tr: Instagram takipçi satın almak istiyorsanız, kurumsal altyapımızla en güvenli şekilde ucuz beğeni, takipçi hizmetleri ve size özel çözümler üretmekteyiz: takı satın al

 118. I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.