Jak być asertywnym

Sztuka mówienia „nie” – jak asertywnie odmawiać?

Bardzo często mówi się o tym, że asertywność to „sztuka odmawiania” czy „sztuka mówienia NIE”. Jest to oczywiście za duże uproszczenie i uogólnienie, jednak właśnie to ta konkretna umiejętność spośród całego wachlarza zachowań i postaw asertywnych najczęściej skłania nas do refleksji nad własną asertywnością, a raczej jej brakiem. To właśnie chęć nauczenia się, jak asertywnie odmawiać, bardzo często staje się bodźcem do tego, by zacząć trening asertywności. Dlaczego właściwie odmawianie jest takie trudne? Dlaczego mówimy „tak”, kiedy myślimy „nie”? Dlaczego ta umiejętność jest taka ważna i co nam to daje?

Umiejętność odmawiania – klucz do szczęścia

Na początek warto sobie powiedzieć, dlaczego sztuka mówienia „nie” ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia psychicznego, komfortu i jakości życia, poczucia własnej wartości i samorozwoju. Jej znaczenie jest kolosalne dla tego, żeby umieć żyć szczęśliwie – czyli w zgodzie ze sobą, spokoju i wewnętrznej harmonii. Wiele osób podczas terapii zdaje sobie sprawę, że sedno ich problemów i niepowodzeń życiowych miało swój zalążek właśnie w tym, że nie potrafili odmawiać. Swoim partnerom, rodzicom, kolegom z pracy, przełożonym, swoim dzieciom – przytakiwali nawet wtedy, gdy wszystko w nich krzyczało „nie!”.

W niektórych przypadkach brak asertywności doprowadza w końcu do bardzo poważnych problemów, takich jak wypalenie zawodowe, kryzys czy rozpad związku, brak poczucia własnej wartości czy utrata kontroli nad swoim życiem. Nie da się na dłuższą metę żyć i postępować wbrew sobie, a jednocześnie być szczęśliwym i zadowolonym. Oczywiste jest, że nie zawsze dostajemy od życia czego chcemy, czasami musimy chodzić na daleko idące kompromisy, ale to wszystko musi być odpowiednio zrównoważone i być efektem świadomych decyzji. Inaczej ten brak umiejętności odmawiania w pewnym momencie stanie się dla nas prawdziwą toksyną coraz bardziej zatruwającą nam życie, i zacznie nas zwyczajnie niszczyć.

Żeby móc nauczyć się odmawiać, najpierw warto się zastanowić, dlaczego właściwie tego nie umiemy? Przecież teoretycznie to powinno być naturalne, że odpowiadamy w zgodzie z własnymi myślami. Czego się boimy, czego się spodziewamy, kiedy powiemy komuś „nie”? Czy mamy wewnętrzne przekonanie do tego, że wolno nam odmawiać komuś i nie zgadzać się na coś? Czy zgadzamy się na coś wbrew sobie, za to „w imię większej idei”? Warto przyjrzeć się bliżej powodom, z których wynika problem braku asertywności manifestujący się właśnie nieumiejętnością odmawiania, kiedy ktoś czegoś od nas chce lub zgadzania się na coś wbrew sobie.

Dlaczego nie lubimy odmawiać?

Powodów jest wiele, ale najczęstszych jest kilka. Głównym z nich jest wychowanie – osobie, której od małego wpajano, że „niegrzecznie jest odmawiać” oraz, że „odmawiając, sprawisz komuś przykrość”, w dorosłym życiu może być bardzo trudno nauczyć się odmawiać. Zazwyczaj w tym przypadku konieczność nauki odmawiania ludzie uświadamiają sobie dopiero, gdy to, co uważali za bycie miłym, pomocnym i przyjacielskim doprowadziło do sytuacji, w której są nagminnie i bez ceregieli wykorzystywani przez osoby w swoim otoczeniu, co w efekcie doprowadza ich do rosnącej frustracji, bardzo niskiej samooceny lub nawet stanów depresyjnych. Niestety bardzo trudno jest przyjąć do wiadomości, że pewne teorie wdrukowane nam od małego, niekoniecznie są tak naprawdę dobre dla nas i wcale nie służą naszemu dobru. Bycie asertywnym to zdrowy egoizm, taki który jest potrzebny każdemu człowiekowi do utrzymania dobrej kondycji psychicznej. Z kolei czystym egoizmem, w tym negatywnym znaczeniu, jest oczekiwanie od otoczenia, że będzie się zawsze na wszystko zgadzać i działać w stu procentach po naszej myśli – a tak właśnie postępują osoby, które próbują narzucić nam swoją wolę, nakłonić do jakichś decyzji i zachowań, które są z nami sprzeczne i których nie chcemy podejmować.

Nie lubimy odmawiać przeważnie dlatego, że mamy głęboko zakorzenione w sobie przekonanie, że odmową czy brakiem zgody na coś, wzbudzimy w drugiej stronie negatywne, czasem gwałtowne emocje. Nie chcemy „sprawić komuś przykrości”, „zawieść czyichś oczekiwań”, „rozczarować kogoś”, więc zachowujemy się nieasertywnie. Trzeba jednak uświadomić sobie, że robimy to kosztem siebie, w konsekwencji czego my na pewno tracimy, a druga strona nie wiadomo czy cokolwiek zyska.

Dlaczego usłyszenie odmowy budzi negatywne emocje?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że najgorzej odmowę przyjmują osoby, którymi najbardziej kieruje egoizm. To egoiści i narcyzi nie znoszą sprzeciwu, nie dopuszczają do siebie myśli, że ktoś może się sprzeciwić ich woli. Na odmowę potrafią reagować gniewem, złośliwością, agresją czy stosować techniki manipulacji. Nie są w stanie zaakceptować, że ich potrzeby, pragnienia i życzenia stoją na równi z potrzebami innych osób, nie mają wcale żadnego priorytetu nad innymi. Taka osoba może mieć bardzo duży problem z uszanowaniem czyjegoś prawa do własnych decyzji, własnego zdania i kierowania się własnymi zasadami. Uświadomienie sobie tego, że to nie odmowa jest problematycznym zachowaniem, a złe przyjmowanie odmowy, bardzo pomaga nauczyć się sztuki mówienia „nie” i zrozumieć, że mamy takie samo prawo jak inni do podejmowania decyzji, zgadzania się na coś albo nie. Nie jesteśmy od spełniania niczyich życzeń i nikt nami nie kieruje.

Skąd się biorą negatywne, nieprzyjemne emocje, kiedy słyszymy odmowę? Dzieje się to naturalnie, że jesteśmy niezadowoleni, źli czy rozgoryczeni, kiedy coś nie idzie zgodnie z naszymi założeniami, planami, czy też gdy coś godzi w wyznawane przez nas wartości. Należy jednak zrozumieć, że na te emocje trzeba sobie pozwolić, przeżyć je jak każde inne – nie możemy oczekiwać od innych ludzi, że będą żyli i postępowali w taki sposób, by nie narażać nas na jakąkolwiek ekspozycję na trudne emocje. To, w jaki sposób odbieramy rzeczywistość, zależy od nas samych, natomiast postępowanie innych ludzi nie. W sytuacji, kiedy ktoś w ogóle o tym nie myśli, nie rozumie istoty tego zjawiska, to najłatwiej jest mu zrzucić odpowiedzialność za swoje trudne emocje na kogoś, kto np. postąpił inaczej, niż ta osoba by chciała. Tak się rodzi gniew wobec czyjejś asertywności, czyli tak naprawdę nieprawidłowa reakcja na prawidłowe zachowanie.

Jak rozpoznać, kiedy powinniśmy odmówić?

Każdy z nas tak naprawdę dobrze wie, kiedy powinien odmówić. Poza oczywistymi, wyraźnymi sytuacjami, kiedy już po samym usłyszeniu czyjegoś pytania, wszystko w naszym wnętrzu buntuje się na samą myśl o zgodzie na to, ewidentnym jest, że jakiekolwiek okoliczności i zewnętrzne powody nie podyktują nam zgodzenia się na coś wbrew sobie, to nie będziemy czuć się z tym dobrze.

Na przykład – koleżanka z pracy prosi, żebyś wzięła za nią najbliższy dyżur telefoniczny, bo jej coś wypadło. Ty jednak wiesz, że na czas tego dyżuru masz już swoje, inne plany, które uniemożliwiają Ci pozostawanie pod telefonem oraz interwencyjnego wykonania pracy w razie konieczności. W pierwszym odruchu od razu chcesz odmówić, ale już w kolejnych sekundach nachodzą Cię wątpliwości. Koleżanka jest osobą charyzmatyczną, przebojową, jest pewna siebie i źle znosi wszelkie formy sprzeciwu. Jest mściwa, kiedy ktoś się jej narazi. W głowie zaczynają Ci się kotłować myśli, które z każdą chwilą powodują narastanie niepewności, obaw przed asertywną odpowiedzią. Czujesz się jak w potrzasku, bo z jednej strony nie chcesz rezygnować ze swoich planów, z drugiej strony boisz się konsekwencji odmowy.

To jest przykład sytuacji, w której mimo wszystko powinno się powiedzieć „nie”. Tego typu okazji do ćwiczenia asertywnego odmawiania każdy z nas ma w życiu mnóstwo, choć są one różne. Ważne jednak, by nie zniechęcać się i ćwiczyć asertywność na co dzień, nawet jeśli początkowo nie będzie się udawało. Pamiętaj, że z każdą próbą będzie już łatwiej, a kiedy w końcu przełamiesz się i nauczysz spokojnie, stanowczo mówić „nie” i przestaniesz się obawiać skutków odmowy, a zaczniesz spokojnie się z nimi mierzyć i rozwiązywać trudne sytuacje, zaczniesz się czuć o wiele lepiej z samym sobą, a Twoja samoocena i wewnętrzny spokój będą rosły.

Jak asertywnie powiedzieć „nie”?

Pozostając nadal w powyższym przykładzie, można sobie omówić asertywny sposoby odmawiania. Przede wszystkim, jeśli się stresujesz, daj sobie chwilę na ochłonięcie. Oderwij się myślami, spójrz przez okno albo zacznij liczyć kafelki na podłodze. Niech Twoje myśli przeskoczą na moment na zupełnie inny tor. Rozluźnij się. Ochłoń, zanim odpowiesz.

Błędem jest natychmiastowe odpowiadanie w emocjach, często wtedy nawet jeśli omówimy, to od razu zaczynamy się przepraszająco tłumaczyć, czym dajemy drugiej stronie od razu pole do podjęcia walki, wciągnięcia nas w dyskusję i podważenia naszego zdania. Możemy zostać zaatakowani manipulacją emocjonalną lub zasypani gradem „argumentów”, które zdaniem drugiej osoby stoją za tym, że jednak powinieneś ulec i postąpić zgodnie z jego wolą. W tej sytuacji znacząco utrudnisz sobie zachowanie asertywnej postawy.

Kiedy dasz sobie krótką chwilę na ochłonięcie i zebranie myśli, przekaż prosty i jasny komunikat, bez dodatkowych, zbędnych komentarzy. „Niestety, ale nie mogę tego dla ciebie zrobić” będzie zupełnie wystarczające. Na wstępie nie tłumacz dlaczego, nie przepraszaj, nie argumentuj – być może druga strona po prostu przyjmie do wiadomości Twoją decyzję i ją zaakceptuje, a Ty niepotrzebnie obawiasz się na zapas. Oczywiście nie ma takiej gwarancji – najczęściej rozmówca zaczyna drążyć temat, zadawać Ci pytania, może też okazać Ci swoje niezadowolenie. Wtedy bardzo ważne jest zachowanie tej formy spokojnych, prostych, jasnych komunikatów. „Mam już inne plany, więc to niemożliwe”, „Gdybym mógł, to bym się zgodził, a nie mogę, więc się nie zgadzam”, „Nie mam takiej możliwości”. Nie mamy obowiązku tłumaczyć się z naszych decyzji, jeśli nie chcemy tego robić. Jeśli czujesz się na tyle bezpiecznie i spokojnie w danej sytuacji, możesz podać powód: „Właśnie wtedy mam zaplanowany wyjazd”, „Biorę udział w uroczystości rodzinnej”, ale to już zależy od Ciebie. „Nie” oznacza „nie”, i im bardziej konsekwentny będziesz, tym szybciej osoby z Twojego otoczenia nauczą się szanować Twoje decyzje. Jest duża szansa, że zaskoczy Cię, jak szybko to nastąpi. Ludzie tak naprawdę dość łatwo uczą się czyichś granic i ich respektowania, o ile ta osoba sama przestrzega ich pilnowania.

Ćwiczenie asertywnego odmawiania

Kiepsko sobie radzisz z asertywnym odmawianiem w sytuacjach, które Cię stresują? Możesz się przygotowywać do takich konfrontacji, przerabiając samemu potencjalne scenariusze. Możesz je oprzeć na bazie wydarzeń z przeszłości, w których Twoje próby asertywnej odmowy skończyły się niepowodzeniem. Zastanów się na spokojnie, co i jak byś powiedział, gdybyś mógł przejść tą sytuację jeszcze raz. Takie wizualizacje konkretnych zdarzeń, czy nawet odgrywanie scenek, są bardzo pomocne później, kiedy pojawiają się kolejne problematyczne sytuacje, wystawiające Twoją asertywność na próbę. Jesteś już do tego w jakiś sposób przygotowany.

Jeśli czujesz, że umiejętność asertywnego mówienia „nie” to Twoja pięta achillesowa, możesz pomyśleć o udziale w profesjonalnym treningu asertywności. Zdobędziesz nie tylko wiedzę, ale i praktyczne porady gotowe do zastosowania w życiu. Kiedy opanujesz sztukę asertywnego odmawiania, jakość Twojego życia zacznie się poprawiać i nauczysz się stawiać czoła przyszłym, nadchodzącym wyzwaniom w znacznie zdrowszy dla siebie sposób. Asertywność jest jedną z kluczowych umiejętności potrzebnych do osiągnięcia wewnętrznego spokoju i dobrego samopoczucia w swoim życiu, nawet w czasie zmagania się z trudnościami.

666 thoughts on “Sztuka mówienia „nie” – jak asertywnie odmawiać?

 1. Pingback: 2submission
 2. отдых для взрослых 18 коктебель отель камелия кафа
  купить квартиру в анапе высокий берег бархатные сезоны бассейн архыз базы отдыха с бассейном цены 2021
  самые лучшие санатории узбекистан санаторий отели в абхазии с питанием

 3. маджестик анапа ника отель москва измайлово
  комплекс адлеркурорт санаторий в ленинградской области гостиница жемчужина сочи цены
  сухум отдых 2021 цены гороховец владимирская область гостиницы где отдохнуть в кабардино балкарии

 4. ай даниль крым официальный сайт санаторий ливадия крым цены на 2021
  отель на гончарной 11 санкт петербург хостел дзержинский пороги сатка официальный сайт
  лоо сочи отдых 2021 отдых в абхазии сухум фото 2021 год отели с санкт петербурге

 5. отель катюша санкт петербург отдых в сочи с ребенком 3 лет
  гелиопарк небуг ineed в сочи олимпия саратов
  гостиница снегири елец как доехать до санаторий белокуриха до санатория пансионат шаляпин в кисловодске

 6. санаторий здравница кузбасса белокуриха официальный сайт гранд отель сова плес
  санатории железногорска санаторий видное санатории ленинградской области с детьми
  поиск туров в сочи соцзащита ялта отели в кинешме на берегу волги

 7. алтай белокуриха санаторий санаторий радуга геленджик
  куркино спорт симферополь снять жилье у моря сочи отель рэдиссон коллекшн парадиз резорт
  сок империя евпатория пансионат альянс в железноводске официальный сайт сочи адлер отзывы

 8. สล็อตเว็บตรง แตกง่าย สล็อตแตกง่าย เกมพนันออนไลน์ ยอดนิยม สล็อตที่นิยมเยอะที่สุดในตอนนี้เพราะเป็นเกมที่มีแบบอย่างการเล่นที่ง่าย ไม่สลับซับซ้อน ต่างจากพนันอื่นๆ ที่มีข้อตกลงต่างๆมากมาย

 9. все включено дубай отель фаворит мисхор
  гипоакузия отель кавказ адлер официальный вос москва
  гостевые дома в хосте на 2022 год хостел игман горно алтайск санаторий алушта на карте

 10. анапа гостиница у моря санаторий электроника прокуратуры рф официальный сайт
  амран гагра абхазия сочинский художественный музей официальный сайт отель сакура рязань
  волконский дольмен лазаревское отель александрия нижний новгород экспо отель новосибирск

 11. г тверь гостиницы санатории в белоруссии официальный сайт
  гостиница триумф смирных дилуч анапа отель бургас сочи официальный сайт
  парк отель филипп гостиница каро в джемете белокуриха алтай

 12. гурзуф отдых 2021 цены алушта отели 5 звезд
  ibis отель санкт петербург баден баден волжский кочар черняховск
  солнечная долина отзывы 2021 хостел шоколад москва мини отели с бассейном в евпатории

 13. гостиницы кириллова вологодской области отдых с детьми в подмосковье с бассейном
  бриджстоун сочи гостиницы в пестово новгородской области marins park сочи
  санатории ессентуки с лечением анапа гостиница отель соната на невском 5

 14. санаторий чайка отзывы отели абхазии 2021 на берегу моря
  мрию в крыму маринс парк отель официальный сайт ялта санаторий им кирова
  гостиница дар холидей инн москва симоновский вал мини отель карамель екатеринбург

 15. где отдохнуть с детьми недорого москва отель 3 звезды
  нарлен коктебель официальный парк лейн резорт и спа санкт петербург berloga country resort
  санаторий известия г сочи санаторий с детьми гостиница саран агинское

 16. гостиница в сочи цены вытегра гостиницы
  птица талка питомник обезьян в адлере официальный сайт южный парус пансионат
  туры в сухум абхазия отель радиус екатеринбург отель в ливадии крым

 17. аравана курортное санатории валдая с бассейном и шведским
  бассейн эллада анапа рейтинг санаториев кисловодска по отзывам отдыхающих гостиница шахристан дербент
  санаторий балкыш пансионат нева алушта видео алушта отель морской

 18. Pingback: 1gaslight
 19. drug information and news for professionals and consumers. What side effects can this medication cause?
  ivermectin 9 mg
  What side effects can this medication cause? Commonly Used Drugs Charts.

 20. Drugs information sheet. drug information and news for professionals and consumers.
  stromectol 3 mg
  Best and news about drug. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 21. Some trends of drugs. earch our drug database.
  ivermectin
  Get warning information here. Medscape Drugs & Diseases.

 22. Definitive journal of drugs and therapeutics. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  ivermectin 10 mg
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 23. Your article helped me a lot, thanks for the information. I also like your blog theme, can you tell me how you did it?

 24. Наше предприятие разрабатывает и изготавливает электронагреватели кольцевые (хомутовые), плоские, керамические, патронные, ТЭН, оребренные ТЭН и другие виды электронагревателей для оборудования по переработке пластмасс: термопластавтоматов (ТПА), экструдеров, грануляторов, литьевых машин и другого технологического оборудования https://rusupakten.ru/product/rva-100n/

 25. Your article helped me a lot, thanks for the information. I also like your blog theme, can you tell me how you did it?

 26. Actual trends of drug. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  https://mobic.store/# can i order cheap mobic price
  Drugs information sheet. Get warning information here.

 27. Обращаем Ваше внимание на то, что содержимое данного интернет-сайта носит исключительно информационный характер и ни при каких условиях информационные материалы и цены, размещенные на сайте, не является публичной офертой, определяемой положениями Статьи 437 Гражданского кодекса РФ https://zapchasti-remont.ru/shop/goods/val_shkiva_s_u_adapter_KC26_01_08_KC726MSKC626MS420602_-1669

 28. Prescription Drug Information, Interactions & Side. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://finasteridest.com/ how to buy generic propecia no prescription
  Everything about medicine. All trends of medicament.

 29. Everything about medicine. Everything information about medication. https://amoxicillins.com/ order amoxicillin online uk
  Everything information about medication. Everything information about medication.

 30. Medscape Drugs & Diseases. drug information and news for professionals and consumers. https://amoxicillins.com/ where to get amoxicillin over the counter
  Drugs information sheet. Generic Name.

 31. Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

 32. What side effects can this medication cause? safe and effective drugs are available.
  https://edonlinefast.com non prescription ed pills
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. What side effects can this medication cause?

 33. Long-Term Effects. Everything what you want to know about pills.
  https://edonlinefast.com cheapest ed pills
  drug information and news for professionals and consumers. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 34. Prescription Drug Information, Interactions & Side. All trends of medicament.
  https://canadianfast.online/# prescription drugs without prior prescription
  Read information now. What side effects can this medication cause?

 35. Drug information. What side effects can this medication cause?
  https://canadianfast.online/# buy prescription drugs from india
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. drug information and news for professionals and consumers.

 36. For my thesis, I consulted a lot of information, read your article made me feel a lot, benefited me a lot from it, thank you for your help. Thanks!

 37. Сообщите возможность поставки хомутового нагревателя со следующими параметрами: Диам 95 мм, ширина 35 мм, тангенцальный вывод в металлической изоляции 625 Вт, 5 шт, с ТП и без

 38. Everything what you want to know about pills. Commonly Used Drugs Charts.
  https://tadalafil1st.com/# cheapest cialis in australia
  All trends of medicament. Everything what you want to know about pills.

 39. Get here. Everything what you want to know about pills.
  https://tadalafil1st.com/# cialis on line new zealand
  What side effects can this medication cause? Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 40. Get here. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://amoxila.store/ amoxicillin without a doctors prescription
  Drug information. earch our drug database.

 41. pg slot ทดลอง เล่นเกมสล็อตออนไลน์จากค่ายดังอย่าง PG SLOT ที่เว็บ สล็อตออนไลน์อันดับ 1 อย่าง PG-SLOT.GAME ของเรานำมาให้ลูกค้าทุกท่านได้ทดลองเล่นก่อนที่จะไปเดิมพันจริงๆจัง

 42. Woah! I’m really loving the template/theme of
  this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to
  get that „perfect balance” between user friendliness and visual
  appeal. I must say you’ve done a fantastic job with this.
  Additionally, the blog loads very fast for me on Chrome.
  Excellent Blog!

 43. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net
  the easiest thing to be aware of. I say to you,
  I certainly get irked while people consider worries that they just
  don’t know about. You managed to hit the nail upon the top
  as well as defined out the whole thing without
  having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get
  more. Thanks

 44. I came to this site with the introduction of a friend around me and I was very impressed when I found your writing. I’ll come back often after bookmarking! totosite

 45. Looking at this article, I miss the time when I didn’t wear a mask. slotsite Hopefully this corona will end soon. My blog is a blog that mainly posts pictures of daily life before Corona and landscapes at that time. If you want to remember that time again, please visit us.

 46. In addition, lungs from mice 15 weeks after tamoxifen were found to have areas of increased cellularity Figure 2A and increased whole lung hydroxyproline concentrations Figure 2E but no increase in ACTA2 in whole lung protein lysates Figure E4 cialis This updated review is improved by GRADE methods and Summary of findings tables, which enable more conclusions and provide clear indications to the reader regarding the certainty of evidence presented

 47. I’m writing on this topic these days, casinosite, but I have stopped writing because there is no reference material. Then I accidentally found your article. I can refer to a variety of materials, so I think the work I was preparing will work! Thank you for your efforts.

 48. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

 49. I was looking for another article by chance and found your article casinosite I am writing on this topic, so I think it will help a lot. I leave my blog address below. Please visit once.

 50. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based on the same ideas you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot
  me an email.

 51. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

 52. โปรโมชั่น pg slot มากมาย เล่นง่ายจ่ายจริง แตกจริง ต้อง PG-สล็อต เท่านั้น! เล่นสล็อต พีจีสล็อต เว็บไซต์ตรงผู้ให้บริการเกมสล็อตออนไลน์ชั้นหนึ่ง ทกลอง เล่น ฟรี พร้อมโบนัส

 53. neurontin desloratadine dosering verhogen It also reported that sales rose by a third and shipments bynearly a half in the first quarter fincar finasteride online canada Drugs that are approved by the FDA for the patient s stage and treatment history can be prescribed by any oncologist on label

 54. I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.